Hey, this photo is © Gül Yıldız

 

Gül Yıldız

Uşak doğumlu Gül Yıldız,  Ankara Üniversite’sinden mühendis olarak mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümünden mezun olmuştur.

Ulusal ve uluslararası yarışmalarda fotoğraflarını değerlendirmiş ve çeşitli mecralardaki sergilerde ve fotoğraf festivallerinde görevler almış, seminerler vermiştir. 2015 yılında Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) tarafından AFİAP (Artiste Federation Internationale de L’ Art Photographique) ünvanı ile onurlandırılmıştır.

İstanbul’da Fujifilm’ de fotoğraf eğitmenliği ve workshoplar yapmakta, kurumlara ve kişilere özel fotoğraf eğitimleri vermektedir. 2017 yılında Fujifilm’in dünya çapında X serisi makinaları ile çekilen fotoğrafların sergilendiği www.fujifilm-x.com/photographers adlı internet sitesine kabul edilmiş ve X Photographers ünvanı almıştır. Fotoğraf projeleri için yurt içi ve yurt dışına sıkça seyahat etmektedir. Şimdilerde 2017 senesinde basımı yapılacak olan fotoğrafta kompozisyon ve sokak fotoğrafçılığı hakkında bir kitap üzerinde çalışmaktadır. Ayrıca çeşitli kuruluşlara ticari mimari çekimler yapmaktadır.

Fotoğrafı hobi olmaktan çok bir yaşam biçimi, çevreyi, doğayı, tarihi, farklı kültürleri ve insani duyarlılıkları ifade edebilmenin en güzel yollarından birisi olarak görmektedir.

 

Gül Yıldız was born in Usak, Turkey. She graduated from Ankara University with an engineering degree. Afterwards she had a degree for Photography and videography from Anadolu University as well.

During her career as a photographer she attended several national and internatioanal competitions and participated in exhibitions and festivals related with photography and gave seminars in different parts of Turkey. During 2015, she awarded with an AFIAP (Artiste Federation Internationale de L’ Art Photographique) degree from International Federation of Photographic Art (FIAP).

As a professional photographer, she works as an instructor at Fujifilm and provides training for private lessons and for companies. She travels frequently for photography projects all over the world.

Recently, she is working on a book about composition in photography and street photography which will be published in 2017.

To Yıldız, photography is a life style for experessing herself and her ambition about nature, history, different culteres and sensitivity for humanity.