Gül yıldız

Uşak doğumlu Gül Yıldız, Ankara Üniversitesi’nin mühendisliği bölümünde mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümünden mezun oldu.

Ulusal ve uluslararası yarışmalarda fotoğraflarını değerlendirmiş ve çeşitli mecralardaki sergilerde ve fotoğraf festivallerinde görevlilerinde, seminerler vermiştir. 2015 yılında Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) tarihinde AFİAP (Artiste Federasyonu Uluslararası Sanat Sergisi Uluslararası) ünvanı ile onurlandırıldı.

İstanbul’da Fujifilm ‘in fotoğraf eğitmenliği ve atölye çalışmaları konusunda, kurumlara ve kişilere özel fotoğraf eğitimleri yapıyor. 2017 Yılında Fujifilm’in dünya çapında X serisi terminalleri ile birlikte fotoğrafların sergilendiği  www.fujifilm-x.com/photographers  Adlı internet sitesinde Kabil Edilmiş X Fotoğrafçılar ünvanı yapıldı. Fotoğraf projeleri için yurt içi ve yurtdışına sıkça. Şimdilerde 2017 senesinde basımı yapılacak olan fotoğrafta kompozisyon ve sokak fotoğrafçılığı hakkında bir kitap üzerinde çalışmaktadır. Ayrıca çeşitli kuruluşlara ticari mimari çekimler.

Fotoğrafı hobi olmaktan çok bir yaşam biçimi, çevreyi, doğayı, tarihi, farklı kültürleri ve insani duyarlılıkları ifade edebilmenin en güzel yollarından birisi olarak görebiliyor.

 

Gül Yıldız, Uşak’ta doğdu. Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden mezun oldu. Daha sonra Anadolu Üniversitesinde Fotoğraf ve video çekimi yaptı.

Fotoğrafçı olarak kariyeri boyunca ulusal ve uluslararası yarışmaya katıldı, fotoğrafçılıkla ilgili sergi ve festivallere katıldı ve Türkiye’nin farklı yerlerinde seminerler verdi. 2015 yılında Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) ‘dan AFIAP (Uluslararası Sanat Federasyonu)’ Uluslararası Sanat Fotoğrafçılığı ‘derecesini aldı.

Fujifilm’de profesyonel bir fotoğrafçı olarak eğitmen olarak çalışmen ve özel dersler ve eğitimler için eğitim yapıyor. Tüm dünyadaki fotoğraf projeleri için sık sık seyahat ediyor.

Sondoğu, 2017 yılında basılacak olan fotoğrafçılık ve sokak fotoğrafçılığı kompozisyon üzerine bir kitap devam ediyor.

Yıldız’a göre fotoğrafçılık, kendini ve doğasını, tarihini, farklı kültürleri ve insanlığa duyarlılığı konusundaki tutkusunu denemek için bir yaşam tarzıdır.